Co to jest hazard?

Słowo hazard pochodzi z języka arabskiego, „az-zahr” oznacza kostkę lub grę w kości.


W języku angielskim natomiast tłumaczymy go na ryzyko, niebezpieczeństwo. Z kolei w języku francuskim – traf, przypadek, los .


Pojęcie hazardu można zdefiniować bardzo krótko, to wszystkie gry pieniężne, zakłady, w których o wygranej decyduje przypadek.

 

Historia hazardu sięga już czasów starożytnych. Był obecny we wszystkich starożytnych cywilizacjach. Pierwsze kości do gry znaleziono na terenie Mezopotamii. Odkryto je także w egipskich grobowcach i indyjskich kryptach.  W starożytnych Chinach, w Tebach w ramach zakładów zastawiano niewolników. Nałogowi hazardziści w Egipcie byli skazywani na przymusowe roboty w kamieniołomach. W piramidzie Cheopsa znaleziono zapiski dotyczące hazardu. Grecja wprowadziła wyścigi konne na igrzyskach w Olimpii. Do uprawiania hazardu służyły też liczne gry planszowe. Grze w kości oddawali się namiętnie starożytni wodzowie:


Juliusz Cezar, Marek Antoniusz, Klaudiusz, Neron.

W czasach nowożytnych hazard był również bardzo powszechny i dotykał wszystkich grup społecznych. Grano w kości, pieniędzmi w oczko i pokera, a następnie wynaleziono karty do gry.


Europejscy władcy przegrywali w gry hazardowe cenne dobra materialne. Do patologicznych hazardzistów zalicza się np. Kartezjusza, Casanovę czy Fiodora Dostojewskiego.


Z dokumentów historycznych wynika, że grom hazardowym oddawał się syn Bolesława Krzywoustego – książę Kazimierz II Sprawiedliwy a  polska szlachta w XV w. grała w karty.

 

Ważnym wydarzeniem w historii hazardu było jego zalegalizowanie w 1931 roku w stanie Nevada w USA oraz szybki rozwój światowej stolicy hazardu – Las Vegas.  Hazard jest dochodowym źródłem w wielu państwach. Prym wiodą Stany Zjednoczone, Francuzi , Niemcy i Brytyjczycy.

 

W 1998 roku w Australii powstało pierwsze internetowe kasyno. Obecnie na świecie coraz większym problemem staje się e-hazard. Jest to zjawisko bardzo niebezpieczne. Bez wychodzenia z domu do kasyna, salonów gier możemy przeżywać ekscytację w oczekiwaniu na „wątpliwą wygraną”. Hazard internetowy uzależnia tak samo jak tradycyjny, jest tylko trudniejszy do uchwycenia. Rozpoczyna się często od niewinnych gier, typu loterie, zagadki SMS-owe.

 

Na przestrzeni dziejów hazard od gry o niewolnika rozwinął się  do kasyn wirtualnych, dostępnych dosłownie dla wszystkich.

 

We współczesnej Polsce rynek gier hazardowych zaczął dynamicznie rozwijać się od 1957 roku, kiedy powstał pierwszy Totalizator Sportowy. Obecnie jest monopolistą w dziedzinie gier liczbowych i pieniężnych w naszym kraju.


Do katalogu gier hazardowych wg ustaw, należą: gry liczbowe, loterie pieniężne, telebingo, gry cylindryczne (np.ruletka), gra w kości, gry bingo pieniężne i fantowe, gry w karty ( np.blackjack, poker, loterie promocyjne, loterie audiotekstowe, zakłady wzajemne (totalizator, bukmacherstwo),gry na automatach.


Zasady prowadzenia działalności w zakresie gier hazardowych regulowane są w Polsce przez odpowiednie ustawy.


Urządzanie gier losowych, zakładów wzajemnych, gier w karty i gier na automatach dozwolone jest na podstawie właściwej koncesji, zezwolenia lub dokonanego zgłoszenia.


Uregulowany prawnie został również świat hazardu wirtualnego.

 

Niestety, pomimo wszystkich ograniczeń prawnych, poważnych kar za nielegalne prowadzenie tego rodzaju działalności, liczba osób dotkniętych patologicznym hazardem z roku na rok rośnie. Nałogowy hazardzista potrafi bardzo długo ukrywać swój problem, manipulując i oszukując   bliskich, przyjaciół, znajomych.  Tymczasem uzależnienie od hazardu rozwija się, narasta. Ratunkiem jest tylko terapia dla osób dotkniętych patologicznym hazardem.

Kontakt