Terapia alkoholowa

Alkohol należy do najbardziej chorobotwórczych i śmiercionośnych czynników ryzyka dla zdrowia. Jest to silnie oddziałująca substancja chemiczna, która dla wielu osób na całym świecie jest znana pod “lekiem na całe zło”. Alkoholizm to powszechny problem, który przekłada się na różne aspekty życia, powodując zaburzenia psychiczne, społeczne i somatyczne. Terapia uzależnień alkoholowych to niezbędny krok w drodze do trzeźwości. Zastanawiasz się, jak wygląda prywatna i ile trwa terapia alkoholowa, czy jak żyć po wyjściu z ośrodka?


Czym jest alkoholizm?

Jest to choroba, która podobnie jak inne choroby, jest poddawana diagnozie i leczeniu. Nieleczony alkoholizm będzie rozwijał się dalej, pogłębiając groźne na zdrowia i życia skutki, które dotykają nie tylko osoby uzależnionej, ale również osób z jej najbliższego otoczenia. Choroba alkoholowa polega na spożywaniu napojów wysokoprocentowych w celu doznania ich działania psychicznego. Czasami alkoholik sięga po butelkę w celu poprawy złego samopoczucia wynikającego z odstawienia alkoholu. Nadmierne spożycie alkoholu zaburza pracę ośrodkowego układu nerwowego i może przyczyniać się do naruszania czynności narządów, takich jak nerki, wątroba czy nawet serce. Często opisywana jako choroba kontroli, choroba alkoholowa powoduje, że chory przestaje panować zarówno nad własnym piciem, jak i nad związanymi z nim zachowaniami.

 

Terapia uzależnień alkoholowych

Stres i nawarstwiające się problemy oraz szybkie tempo życia sprawiło, że aktualnie coraz więcej osób szuka ratunku w alkoholu. W prywatnym ośrodku prowadzona jest psychoterapia uzależnienia. Jej celem jest zmiana postaw i zachowań. Podczas terapii uzależnień alkoholowych dążymy do przezwyciężenia słabości i zmiany sposobu myślenia. Głównym celem wszystkich działań jest przede wszystkim odnalezienie przyczyny uzależnienia oraz wyzwolenie się z niego poprzez leczenie u podstaw. Oprócz zająć grupowych dla każdego alkoholika opracowywana jest indywidualna terapia alkoholowa, której celem jest pokazanie uzależnionemu, na czym polega choroba i jakie są jej skutki.

 

Ile trwa terapia alkoholowa?

Cały proces to nie jest sprint, a maraton. Należy przygotować się na długotrwałą walkę, która może trwać nawet kilka miesięcy czy lat. Jeśli chodzi o sam przebieg terapii alkoholowej, to w przypadku naszego ośrodka, świadczymy cztery rodzaje terapii:

  • rozszerzoną - trwa 42 dni,
  • podstawową - trwa 30 dni,
  • pogłębioną - trwa 14 dni,
  • nawrotową - trwa 14 dni.

Jej przebieg zależy od stanu danej osoby. Właściwe leczenie rozpoczyna się od badań lekarskich. Przebiega natomiast w oparciu o bezpłatny detoks oraz opiekę psychoterapeutyczną.

 

Podsumowanie terapii alkoholowej

Celem naszego prywatnego ośrodka jest niesienie pomocy uzależnionym i świadczenie wsparcia ich bliskim. Wspieramy chorych w uświadomieniu sobie i zaakceptowaniu uzależnienia. Prywatna terapia alkoholowa w naszym ośrodku zawiera zarówno standardowe odtrucie alkoholowe połączone z programem stacjonarnym. W trakcie leczenia prowadzimy również zajęcia relaksacyjne i indywidualne sesje z udziałem najbliższych. Prowadzimy również warsztaty terapeutyczne i mitingi, w których brać mogą udział nie tylko chorzy, ale również osoby współuzależnione i członkowie rodziny. Ponadto prowadzimy zajęcia z psychorysunku i emitujemy filmy terapeutyczne. Podsumowanie terapii alkoholowej pozwala lepiej zrozumieć siebie i dowiedzieć się więcej o sobie. Daje przestrzeń na zastanowienie się nad zmianą, która nastąpiła i nad tym, co ją umożliwiło.

 

Plan na wyjście po terapii alkoholowej
Po wyjściu z prywatnego ośrodka leczenia powinno się w ścisły sposób trzymać planu zdrowienia. Niestety alkoholizm to choroba, która może powrócić w każdej chwili - wystarczy jedynie niewielka ilość substancji zawartej chociażby w cukierku czy w syropie. Plan na wyjście po terapii alkoholowej obejmuje przede wszystkim utrzymanie się w trzeźwości. Pełna abstynencja i samokontrola jest niezbędna również po zakończeniu pobytu w ośrodku, co obejmuje m.in. wyrobienie w sobie nawyku mówienia nie.

Kontakt