Odtrucie alkoholowe

Zespół abstynencki     Cel – odtrucie organizmu      Jak przebiega detoksykacja?       W ramach detoksykacji:

Detoksykacja alkoholowa (odtrucie alkoholowe) to bezpieczne oczyszczanie organizmu z alkoholu i toksyn powstałych w wyniku jego spożywania. Pacjentowi podaje się w kroplówkach niezbędne witaminy i mikroelementy.

Detoks pozwala na złagodzenie objawów zespołu abstynencyjnego takich jak bóle głowy, drżenie, lęki, ogólne złe samopoczucie itd. W czasie detoksykacji pacjent otoczony jest opieką medyczną i terapeutyczną. Otrzymuje wsparcie psychologiczne, motywujące do podjęcia leczenia. Odtrucie alkoholowe jest bardzo ważnym elementem  odwyku alkoholowego. Zawsze powinno być przeprowadzane pod kontrolą personelu medycznego. Organizm przyzwyczajony do częstego otrzymywania dużych ilości alkoholu może reagować na jego brak bardzo dotkliwie. Jednym z najbardziej niebezpiecznych powikłań jest padaczka. Podawane w czasie detoksu leki mają za zadanie zminimalizować ryzyko wystąpienia tego objawu. Pacjent lepiej sypia, nie odczuwa też przykrych dolegliwości ze strony układu pokarmowego czy układu krążenia. Kroplówka podawana w ramach odtrucia alkoholowego zawiera m.in. elektrolity utracone w procesie metabolizmu etanolu. Choć samo oczyszczanie organizmu trwa kilka dni, odzyskiwanie formy fizycznej i psychicznej trwa z reguły znacznie dłużej. Reakcja na detoks bywa różna i zależy głównie od wieku, płci oraz czasu picia osoby chorej.

 

Zespół abstynencki

Nagłe odstawienie alkoholu wiąże się z wystąpieniem zaburzeń somatycznych i psychicznych, które wynikają ze zmian metabolicznych. Zespół abstynencki może wystąpić po jednorazowym spożyciu alkoholu, jednak najczęściej towarzyszy uzależnionym po przerwaniu tzw. \"ciągów\", a więc okresie regularnego przyjmowania alkoholu, który trwa kilka dni, a nawet tygodni. Pojawia się najczęściej w okresie 24-36 godzin od odstawienia substancji uzależniającej i objawia się nieprzyjemnymi symptomami, takimi jak:

  • wymioty i biegunki,
  • zawroty i bóle głowy,
  • niekontrolowane drżenie mięśni,
  • przyspieszenie lub zaburzenie rytmu serca,
  • tiki nerwowe,
  • w sferze psychicznej: depresja, zaburzenia snu, stany lękowe.


Cel – odtrucie organizmu

W czasie detoksykacji Pacjent jest otoczony opieką medyczną i terapeutyczną, a ponadto otrzymuje wsparcie psychologiczne, które motywuje do dalszego leczenia. Jest to niezbędne już od samego początku, kiedy to odtrucie alkoholowe jest często niezwykle bolesne i wymaga odpowiedniego podejścia specjalistów oraz użycia właściwych metod leczenia. Witaminy i mikroelementy podawane za pomocą kroplówki pozwalają złagodzić symptomy występujące podczas zespołu abstynencyjnego, a cały proces odtrucia jest odpowiednio rozłożony w czasie, co w przeciwieństwie do błyskawicznych odtruć, daje wymierne korzyści.

Dzięki w pełni indywidualnemu podejściu oraz odpowiedniemu postępowaniu diagnostycznemu, możliwe jest zrobienie tego pierwszego, zwykle najważniejszego kroku w walce z chorobą.

 

Jak przebiega detoksykacja?

Pierwszą, niezwykle istotną kwestią jest diagnostyka stanu Pacjenta – na tym etapie dowiadujemy się o tym, na jakie schorzenia cierpi osoba, jaki jest stopień zaawansowania jej uzależnienia od alkoholu, a także jak wyglądały ostatnie dni przed pojawieniem się w ośrodku. Wiedza o wszelkiego rodzaju ciągach, a także towarzyszących im objawach jest bardzo ważna, abyśmy mogli opracować właściwą strategię działania i skutecznie pomóc Pacjentowi.

 

Na początku oceniany jest również ogólny stan Pacjenta – zarówno jeżeli chodzi o różnego rodzaju zaburzenia, jak również stan psychiczny. Sprawdzamy także zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, badamy mocz i krew, a w przypadku bardziej rozległych problemów jesteśmy w stanie wykonać dodatkowe badania na specjalistycznym sprzęcie.

 

W ramach detoksykacji:

  • wyrównujemy zaburzenia wodno-elektrolitowe, a więc nawadniamy Pacjenta,

  • podajemy witaminę B1, beta-blokery (w przypadku pobudzenia układu współczulnego) oraz benzodiazepiny, które pomagają w skutecznej walce z zespołem abstynencyjnym,

  • zapewniamy Pacjentowi stałą opiekę i monitorujemy jego stan, reagując odpowiednio w każdej sytuacji.


Nasz ośrodek posiada wszelkie narzędzia i środki, które pozwalają nam na skuteczne odtruwanie organizmów naszych Pacjentów. Dysponujemy wykwalifikowaną kadrą specjalistów, którzy potrafią indywidualnie rozpatrzyć każdy przypadek i wybrać odpowiednie środki służące pomocy Pacjentowi. Po przeprowadzeniu detoksykacji zapewniamy stałą opiekę psychoterapeutyczną i pomoc w walce z uzależnieniem od alkoholu. Plan terapeutyczny jest dobierany w pełni indywidualnie dla każdego z Pacjentów ośrodka.

 

Pamiętajmy!

Detoksykacja to początek walki z uzależnieniem od alkoholu. Naszym celem jest zadbanie o to, aby pomóc Pacjentowi nie tylko w sferze fizycznej, ale również psychicznej. Oprócz pomocy terapeutycznej, zapewniamy również wsparcie dotyczące dalszych kroków, które należy postawić, aby powrócić do normalności. A jest to jak najbardziej możliwe – potrzebne są tylko dobra wola oraz chęć odzyskania miłości do życia, w którym nie pojawiają się substancje odurzające.

 

Detox trwa 3 dni. 

Pamiętaj, że alkoholizm to choroba ciała i duszy!
Odwyk alkoholowy jest pierwszym krokiem do trzeźwości.


Skontaktuj się z naszym ośrodkiem.